چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

آشنایی با چاپ هیدروگرافی

چاپ هیدروگرافی (2)

هیدروگرافی (یا غوطه وری در آب، مجسم ساختن در آب، مجسم ساختن سیال یا چاپ هیدروگرافیک) نوعی فرآیند تزیینی می‌باشد که بیشتر برای اجسام 3 بعدی بکار می‌رود. در سراسر جهان فرآیند هیدروگرافی برای آراستن تنوع بالایی از هواپیما گرفته تا اجسام کوچک مثل تلفن همراه به کار برده می‌شود. این روش را می‌توان بر روی همهٔ نوع مواد پلاستیک، چوب، فایبر گلس، فلز و سرامیک مورد استفاده قرار داد. گرچه از چاپ هیدروگرافیک تاریخچه دقیقی در دست نیست، با این وجود می‌توان گفت دستگاه هیدروگرافیک برای اولین بار درسال 1982 میلادی و در ایالات متحده امریکا، ثبت اختراع شده است.

بطور مختصر باید عنوان نمود، عملکرد ساختاردستگاه چاپ ارائه شده اینگونه بوده است که فیلم چاپی را در یک وان حاوی مایع، شناور می‌نمودند و توسط دستگاه دیگری، قطعه مورد نظر را با شرایط خاص از سمت بالا، وارد وان کرده تا طرح روی فیلم بر روی قطعه بنشیند. امروزه از این فرایند با وجود گسترش فن آوری ها و نیز پیشرفت قابل توجه تکنولوژی در تمامی عرصه‌ها، استفاده می‌شود زیرا از نظر دقت، سرعت و مواد مصرفی بهینه است. از آنجایی که فیلم به انواع بسترها، از جمله پلاستیک، فایبر گلاس، چوب، سرامیک، فلز و شیشه، قابل اعمال است، درنتیجه این فرایند روشی کارآمد در چاپ طرح بر روی هر شیئی با قابلیت غوطه ور شدن در آب، بوده و امروزه از کاربردهای گسترده‌ای در تمامی صنایع برخوردار است. در اکثر اوقات چنانچه بتوان ماده‌ای را در آب غوطه ور نمود می‌توان هیدروگرافی را بر روی آن به کار برد.

در این فرآیند از فیلم محلول در آب که طراحی بر روی آن انجام شده و یک اکتیواتور استفاده می‌گردد. توسط اکتیواتور فیلم حل می‌گردد و جوهر بر روی سطح آب باقی می‌ماند. این فرآیند نیازمند آماده سازی بوده و در ابتدا چیزی که قرار است چاپ بر روی آن انجام شود باید با یک مادهٔ اولیه پوشانده شود. پس از آنکه مادهٔ اولیه خشک شد، یک بیس ماده رنگی برای کوت کردن بر روی جسم به کار برده می‌شود تا با طرح تطابق یابد. به عنوان نمونه برای چاپ بر روی دانه چوب، از یک مادهٔ بیس کوت قهوه‌ای رنگ و نیز تعدادی طرح با پایهٔ رنگی خاص برای استتار استفاده می‌شود. پس از استفاده از بیس رنگی، آن شیء برای فرآیندی هیدروگرافی آماده خواهد بود. عموماً از یک مادهٔ اکتیواتور HGA- EM014)) برای فعال سازی فیلم بهره گرفته می‌شود. در این زمان می‌توان آنشی را در آب فرو نموده تا جوهر حول آن قرار گیرد. لازم به ذکر است هیدروگرافی گرچه فرآیندی پیشرفته است اما از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و مشکلات چاپ های متداول مثل چاپ شابلونی، چاپ ترانسفر، پرس و … را ندارد.

پایداری و دوام هیدروگرافی:

عموماً مشتریان هیدروگرافی، تولید کننده‌هایی می‌باشند که بالاترین استانداردهای کیفیت و پایداری را بر روی محصولاتشان تقاضا دارند. گرچه جوهر فیلم هیدروگرافی به تنهایی بسیار پایدار است اما با این وجود از یک مادهٔ کوتینگ شفاف نیز بر روی اشیا استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که اثر آن تا سال‌ها باقی می‌ماند.

بازیابی ضایعات:

چنانچه چاپ به درستی بر روی اجسام انجام نشده باشد و یا کار حاصله مورد رضایت مشتری نباشند می‌توان بر رویشان چاپ مجدد انجام داد. برای این کار می‌توان بر روی آنشی سمباده کشید و مجدداً رنگ نمود. پس از آن، شیء برای فرآیندی چاپ مجدد آماده می‌باشد.

فیلم هیدروگرافی:

فیلم هیدروگرافی دارای 3 عرض مختلف می‌باشند.

  • 50 cm wide any length
  • 80-90 cm wide X any length
  • 100 cm wide X any length 100

این چاپ را می‌توان بر روی مواد زیادی از جنس‌های مختلف پلاستیک، فلز، چوب و… به صورت فلت یا سه بعدی انجام داد.

کوتینگ کردن اشیاء:

در نهایت مادهٔ کوتینیگ شفافی که بر روی کار کشیده می‌شود از همان جنسی است که بر روی بدنهٔ بیرونی خودرو نیز استفاده می‌شود که مقاوم در برابر UV، خراش و… می‌باشد. استفاده از کوتینگ در پایان کار مرحلهٔ بسیار مهمی است زیرا از آن در برابر خراشیدگی محافظت نموده و به آن پایداری می‌دهد. عموماً برای کوتینگ باید از یک مادهٔ شفاف با کیفیت بالا استفاده شود تا از اجسام آراسته شده محافظت نماید.

درجه حرارت و رطوبت مناسب برای نگهداری فیلم‌ها:

از آنجایی که فیلم هیدروگرافی بر روی پلی وینیل الکل (PVA) پرینت گرفته می‌شود و این فیلم‌ها نسبت به رطوبت و درجه حرارت بسیار حساس می‌باشند باید شرایط انبارداری آن مطلوب باشد تا پایداری و طول عمر بالایی داشته باشند. لازم است فیلم‌های هیدروگرافی در شرایط دمایی و رطوبت کنترل شده نگه داری شوند. شایان ذکر است رطوبت اتاق باید زیر ۶۰% بوده و درجه حرارت اتاق بین ۲۰-۲۵ درجه سلسیوس تنظیم گردد. خوب است بدانید این فیلم‌ها توسط ماشین عکاسی روتاری تهیه می‌شوند و مدت زمان ۴-۶ هفته طول می‌کشد.

نکات مورد توجه قبل از تولید:

در ابتدا ضروری است ابعاد اجسام مد نظر و نیز تعداد آنها تعیین گردد تا فضای تقریبی مورد نیاز، فیلم‌های هیدروگرافیک و تجهیزات مشخص شود. پس از چاپ لازم است اجسام شسته و سپس خشک شوند و بعد از آن مادهٔ شفاف بر روی آنها کوت گردد. این عملیات را می‌توان در یک اتاق گرم و هوای سیرکوله شده انجام داد. باید قبل از عملیات کوتینگ اطمینان حاصل شود که اجسام کاملاً خشک شده‌اند. عمل خشک شدن را می‌توان با روش‌های حرارتی، فلش، هوای سیرکوله شده و یا با دمیدن انجام داد.

مراحل هیدروگرافی:

مرحله 1 ) چاپ فیلم: در شروع کار باید طرح مدنظر بر روی فیلم چاپ شود و در نهایت این طرح بر روی یک سطح منتقل گردد. این طرح‌ها در کیفیت بالا و بر روی فیلم محلول در آب چاپ خواهند شد.

مرحله 2) کوت مادهٔ اولیه: در مرحله بعدی باید مادهٔ اولیه بر روی جسم کوت می‌شود.

مرحله 3) فعال سازی: طرح در طول این فرآیند بر روی سطح آب قرار می‌گیرد. فیلم حل گشته و طرح که به مایع تبدیل شده است بر روی سطح آب شناور می‌شود.

مرحله 4) انتقال جوهر: در این مرحله، طرح در آب بر روی سطح جسم منتقل می‌گردد. برای اینکار لازم است اجسام در آب غوطه ور شود که برای این امر می‌توان از یک بازوی فرو برندهٔ اتوماتیک استفاده کرد. در گام بعدی، با نیروی طبیعی آب لایهٔ طرح که به صورت مایع درآمده است بر روی سطح جسم غوطه ور منتقل می‌شود.

مرحله 5) فرآیندی شستشو: دراین مرحله با کمک ماشین شستشوی اتوماتیک، اجسام غوطه ور شده شسته می‌شود. تحت حرارت از پیش گرم شده، ماشین سطح طرح را شستشو می‌دهد در نتیجه بر روی طرح تأثیر می‌گذارد.

 مرحله 6) کوتینگ مادهٔ شفاف: در این مرحله سطح جسم کوتینگ می‌شود تا باعث پایداری چاپ شود. این چاپ را می‌توان بر روی پارچه نیز انجام داد.

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله