چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

چاپ روی شیشه

چاپ روی شیشه (5)

یکی از محبوب‌ترین‌ها در صنعت دکوراسیون، «چاپ بر روی شیشه» می‌باشد که از آن بیشتر برای جذابیت ظاهری و یا امورات تبلیغاتی استفاده می‌شود. به طور کلی چاپ بر روی شیشه یکی از انواع چاپ دیجیتال است که این روزها بخش مهمی از صنعت چاپ را به خود اختصاص داده است. میزان کیفیت و ماندگاری طرح چاپی روی شیشه‌ها به کیفیت دستگاه‌های چاپگر و جوهری که استفاده می‌شود بستگی دارد. لازم به ذکر است معمولاً محصولات چاپی حدود 10 سال ماندگاری دارند.

ویترای (نقاشی بر روی شیشه):

ویترای (نقاشی بر روی شیشه) نام هنری می‌باشد که بر روی شیشه طرح‌های زیبا و جذابی ترسیم می‌گردد. امروزه بسادگی می‌توان نمونه‌های نقاشی بر روی شیشه را در در سطح شهر مشاهده نمود. طرح زیبا برای نقاشی روی شیشه، چیزی است که نقاشی روی شیشه بسیار بدان نیاز دارد. این طرح‌ها با توجه به محیط و مکان بکارگیری شیشه و نوع استفاده از آن متفاوت است.

 تاریخچه چاپ روی شیشه:

گفته می‌شود در شهر ونیز ایتالیا، از چندین قرن پیش کارگاه‌های تولید و رنگ آمیزی شیشه وجود داشته است که به همین علت ایتالیا بزرگترین مرکز چاپ روی شیشه محسوب می‌شد. در ایران و در دوران حکومت صفویه، شیشه‌های رنگی و منقش جزء اصلی معماری محسوب می‌شد. با نگاهی به بناهای تاریخی به جا مانده با شیشه‌های تزئینی در شهرهایی نظیر اصفهان، یزد، شیراز و…، قدمت چندین ساله این محصول در کشور ما آشکار می‌شود. خوب است بدانید شیشه و آینه تزئین شده از ونیز به ایران آمده و در زمان حکومت شاه عباس کشتی‌های حامل آن‌ها در سواحل جنوبی ایران لنگر می‌انداختند. از آنجایی که مردم ایران به شیشه‌هایی با نقش و نگارهای زیبا و رنگ‌های متنوع علاقه فراونی داشتند این امر باعث شد تا استفاده از این محصول در ترکیب معماری و دکوراسیون اصیل ایرانی جایگاه خود را حفظ نماید.

چگونگی چاپ روی شیشه:

از آنجایی که شیشه دارای سطح صاف، صیقلی و غیر قابل جذبی می‌باشد؛ از همین جهت باید از روش‌های نوین چاپ برروی آن استفاده نمود. شرایطی که توسط فناوری چاپ دیجیتال فراهم شده است امکان چاپ متناسب با خاصیت نفوذ ناپذیری شیشه سازگار می‌باشد. بدین ترتیب برای این کار اغلب از دستگاه‌های فلت بد یو وی بهره گرفته می‌شود. امروزه پیشرفت‌های فن آوری نوین در صنعت چاپ، کمک نموده است تا بتوان بدون نیاز به چسباندن استیکر، هر تصویری را بدون محدودیت رنگی بر روی شیشه چاپ نمود. به معنی دیگر چاپ مستقیماً بر روی شیشه انجام شده و نقش و نگارها توسط دستگاه‌های پیشرفته و با روش‌های ویژه بر روی شیشه‌های کوچک و بزرگ با ماندگاری بالا منقوش می‌گردند.

ویژگی‌های جوهر چاپ روی شیشه:

برای چاپ ماندگار بر روی شیشه باید از جوهرهای مخصوصی استفاده شود که چسبندگی بالایی داشته باشند، تا طرح به خوبی بر روی شیشه تثبیت شود. معمولاً پیش از چاپ و به منظور افزایش چسبندگی جوهر، شیشه را کاملاً تمیز می‌کنند. این کار کمک می‌کند تا در حین چاپ چسبندگی جوهر افزایش یابد. لازم به توضیح است جوهری که در این فن آوری استفاده می‌گردد باید فوراً پس از تراوش قطره‌ای خشک شود زیرا خشک شدن سریع مانع از روان شدن رنگ و به هم خوردن طرح می‌گردد. البته خوب است بدانید خشک شدن کامل طرح چاپی با تابش نور حاوی اشعه UV تکمیل می‌گیرد.

گفتنی است هر چه کیفیت جوهر بهتر باشد جهت چاپ چند لایه و رنگین ایده‌آل تر خواهد بود زیرا کیفیت جوهر تأثیر فوق العاده ای در تثبیت رنگ و ماندگاری طرح روی شیشه خواهد داشت. در صورتی که از جوهر مرغوب بر روی شیشه استفاده شود، طرح مد نظر در شرایط آب و هوایی مختلف آسیبی نمی‌بیند و حتی نور خورشید نیز در کدر شدن و یا رنگ پریدگی آن تاثیری نخواهد داشت.

آیا می‌توان از چاپ روی شیشه در محیط‌های مرطوب استفاده نمود؟

باید عنوان نمود که استفاده از جوهر مرغوب، قابلیت شستشو را نیز به طرح روی شیشه می‌بخشد و این ویژگی برای شرایطی که از این فن آوری به منظور پوشش شیشه‌های در معرض آلودگی استفاده می‌گردد، بسیار کاربردی خواهد بود. با توجه به چاپ دیجیتال، امروزه برای چاپ روی شیشه محدودیتی وجود ندارد و با بهره گیری از فن آوری های نوین می‌توان حتی این محصول را با کیفیتی انجام داد که در برابر رطوبت نیز ایمن باشد. گفتنی است از سیستم یو وی جت برای محیط‌های نمناک استفاده می‌گردد. قابل به ذکر است در این روش چاپ، از رنگ‌های بدون حلال نیز بهره گرفته می‌شود که باعث می‌شود طرح در مجاورت با آب مقاوم باشد.

کاربردهای چاپ بر روی شیشه:

از قابلیت چاپ بر روی شیشه برای تزئین و یا اهداف دیگری نظیر تبلیغات استفاده می‌شود. برخی از مهم‌ترین کاربردهای آن به شرح ذیل می‌باشد:

 • استفاده برای شیشه‌های پارتیشن در دفاتر و ادارات.
 • استفاده برای انواع درب‌های ورودی، کشویی، تلسکوپی، یک یا چند لت از جنس شیشه.
 • استفاده برای تابلوهای نفیس شامل تصاویر آتلیه‌ای.
 • استفاده برای آب نماهای مختلف در ویترین‌ها و یا داخل آکواریوم‌ها و استخرها.
 • و….

چاپِ انواع طرح بر روی شیشه:

با بهره گیری از تجهیزات و دستگاه‌های جدید، می‌توان اظهار نمود هیچ گونه محدودیتی در ایجاد نقش و طرح بر روی شیشه وجود ندارد. در صورتی که مشتریان گرامی تصویری با کیفیت و وضوح بالا در اختیار داشته باشند، همان طرح چاپ می‌گردد و در غیر این صورت طرح‌های متنوعی ارائه می‌شود تا بسته به سلیقه خود انتخاب نمایند. البته تا حدودی انتخاب طرح به دکوراسیون نیز بستگی دارد و توصیه می‌شود در موقع انتخاب طرح و رنگ، هارمونی آن با سایر اجزاء دکوراسیون و رنگتم رعایت گردد. جهت چاپ نقش و طرح، کافی است بسته به ابعاد شیشه، طرح مورد نظر به دستگاه‌هایی که عملکرد آن‌ها مبتنی بر متصاعد کردن اشعه یو وی می‌باشد داده شود تا دقیقاً همان طرح را بر رویِ شیشهِ مورد نظر چاپ نمایند. در چاپ طرح بر روی شیشه، امواج فرا بنفش در هر قسمت طرح و با توجه به رنگ‌های مختلف آن از جوهر مربوطه عبور نموده و باعث تثبیت جوهر برروی شیشه می‌گردد. 8 رنگ بودن دستگاه‌ها، این امکان را به مشتریان می‌دهد تا بدون محدودیت طرح‌های متنوع رنگی را به صورت شفاف و با وضوح بالا چاپ کرده و با وارنیش کردن این دستگاه می‌توان مقاومت چاپ را در برابر خش پذیری بهبود بخشید.

گفتنی است چاپ مستقیم بر روی شیشه را می‌توان در انواع شیشه سکوریت و خام و حداکثر در ابعاد 310 در 160 سانتی متر و ضخامت 10 سانتی متر انجام داد. از جمله موارد کاربرد شیشه‌های چاپ شده می‌توان به پارتیشن بندی و دیوایدر شیشه‌ای، ویترین و پیشخوان فروشگاهی، کابین آسانسور، سقف‌های شیشه‌ای، درب اتوماتیک، پنجره‌های ساختمان، حفاظ و نرده شیشه‌ای، شیشه بالکن، دیوارپوش های شیشه‌ای، کابین دور دوشی، شیشه دکوراتیو، تابلوی شیشه‌ای، میز شیشه‌ای، بین کابینتی، پنل رادیاتور شیشه‌ای و نمای شیشه‌ای در ساختمان اشاره نمود. استفاده از فن آوری های نوین چاپ بر روی شیشه این امکان را می‌دهد تا طرح‌های مختلفی را در مکان‌های گوناگون و بدون به خطر انداختن شفافیت آن و ماندگاری رنگ استفاده نمود. طول عمر چاپ شیشه را با استفاده از جوهر مرغوب می‌توان افزایش داد و زیبایی آن را برای سال‌ها حفظ نمود. دیگر کاربردهای چاپ مستقیم روی شیشه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • استفاده در انواع فضاهای تجاری تفریحی و ورزشی (اماکنی مثل آکواریوم، استخر، آب نما و …).
 • استفاده از انواع شیشه‌های به کار رفته در بناها و ساختمان‌ها.
 • استفاده در تابلوهای لوگو و تابلوهای نفیس.
 • استفاده در ویترین‌های فروشگاهی و نمایشگاهی.
 • استفاده در درب‌های شیشه‌ای طرح دار.
 • استفاده در انواع پارتیشن‌های شیشه‌ای.
 • انجام چاپ بر روی کابین آسانسور.
 • انجام چاپ بر روی شیشه میرال.
 • استفاده بر روی دیوارهای شیشه‌ای.
 • استفاده در تابلوهای شیشه‌ای.
 • چاپ شیشه سکوریت.
 • اجرای چاپ در تندیس‌ها.
 • اجرای شیشه کف و سقف.
 • اجرای چاپ انواع عکس.
 • استفاده در شیشه حمام.
 • و غیره… .

چاپ طرح بر روی شیشه سکوریت:

به دلیل طی کردن یک فرایند حرارتی، «شیشه‌های سکوریت» بسیار سخت می‌شوند تا آنجایی که مقاومتشان در برابر ضربه تا 5 برابر افزایش می‌یابد. گفتنی است این شیشه‌ها علاوه بر استحکام و ایمنی بالا قابلیت چاپ را نیز دارند. از این قابلیت بسیار خوب شیشه سکوریت، در معماری امروزی برای هرچه زیباتر کردن ساختمان‌ها و مراکز تجاری استفاده‌های فراوانی می‌شود زیرا این قابلیت بسیار دکوراتیو بوده و می‌تواند فضای داخلی و خارجی ساختمان‌های شهر را مدرن و زیباتر کند. DURST از بهترین برندهای دستگاه چاپ شیشه سکوریت است که ساخت کشور اتریش می‌باشد. این برند معتبر به جز چاپگر شیشه سکوریت، چاپگرهای متفاوتی نظیر چاپ UV که در ساخت تابلوهای شبرنگ راهنمایی و رانندگی استفاده می‌شود را تولید می‌کند.

چاپ سرامیکی شیشه سکوریت:

لازم به توضیح است عملیات چاپ بر روی شیشه‌های سکوریت، به صورت کوره‌ای و یا بدون کوره انجام می‌گیرد. از جوهر سرامیکی برای چاپ بر روی شیشه سکوریت، استفاده می‌شود. برای اینکار ابتدا طرح مورد نظر را با رنگ سرامیکی بر روی شیشه سکوریت پیاده نموده و سپس شیشه را وارد کوره کرده تا توسط گرما، شیشه و رنگ با هم ترکیب و طرح به صورت استاتیک بر روی شیشه باقی بماند. مراحل ابتدایی در چاپ سرامیکی بدون کوره، با چاپ با کوره یکسان است اما شیشه وارد کوره نمی‌شود.

عوامل تعیین کننده قیمت چاپ روی شیشه:

قیمت چاپ بر روی شیشه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: ابعاد شیشه، دارا بودن شکلی منظم و یا غیر منظم، رنگ مورد استفاده در چاپ روی شیشه، محلی که شیشه در آنجا بکار گرفته می‌شود و ایجاد طرح‌های سندبلاست و استفاده از یراق آلات مرغوب. بر روی شیشه سکوریت می‌توان انواع چاپ را نیز انجام داد که استفاده از شیشه سکوریت نیز خود بر روی قیمت چاپ بر روی شیشه تأثیر گذار خواهد بود زیرا قیمت شیشه سکوریت بر اساس متراژ آن متغیر است.

 دستگاه‌های چاپ بر روی شیشه:

برای چاپ بر روی شیشه کافیست طرح مورد نظر را بر روی میز دستگاه قرار داده تا پس از شناسایی اتوماتیک ضخامت؛ به طور مستقیم متن یا تصویر دلخواه بر روی آن چاپ شود. این چاپ توسط جوهر یووی انجام می‌گیرد که قابلیت خشک آنی را دارد و در برابر نور و آب و حلال‌های متداول مقاوم است. پرینترهای Flatbed UV، قابلیت چاپ بر روی کلیه سطوح شیشه‌ای، چوب و MDF، فلز، طلق پلکسی گلاس و آکریلیک، پلی کربنات، PVC، چرم، سنگ، کاشی و سرامیک، کامپوزیت‌ها، گوشی موبایل، تبلت و لپ تاپ، لوح تقدیر و تندیس، فوم برد، کارتن پلاست، صفحه کنترل پنل دستگاه‌ها، هدایای تبلیغاتی، فلش مموری، تبلت و گوشی موبایل و… را تا ضخامت 120 میلی متر دارا می‌باشد.

انواع مدل‌ها و سایز دستگاه‌های چاپ بر روی شیشه:

 • مدل A3 ) سایز مفید 27 در 55 سانتی متر / LED UV / پذیرش جسم تا ضخامت 9 سانتی متر.
 • مدل A3 ) سایز مفید 32 در 42 سانتی متر / جوهر اکوسالونت / پذیرش جسم تا ضخامت 9 سانتی متر.
 • مدل UV A2 ) سایز مفید 60 در 90 سانتی متر / LED UV / پذیرش جسم تا ضخامت 12 سانتی متر.
 • مدل UV A1 ) سایز مفید 60 در 150 سانتی متر / LED UV / پذیرش جسم تا ضخامت 12 سانتی متر.
 • مدل UV 2512 ) سایز 1. 22 در 2. 44 متر / UV / پذیرش جسم تا ضخامت 10 سانتی متر.
 • مدل UV 2515 ) سایز 1. 5 در 2. 44 متر/ UV / پذیرش جسم تا ضخامت 10 سانتی متر.
 • مدل UV 2030 ) سایز 2 متر در 3. 2 متر / UV / پذیرش جسم تا ضخامت 10 سانتی متر.
 • مدل UV 2510 ) عرض 250 سانتی متر در طول نامحدود / UV / (دو منظوره: چاپ رول+تخت) / پذیرش جسم تا ضخامت 6 سانتی متر، دقت چاپ تا 1440 dpi.

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله