چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

چاپ عکس بر روی ژله

چاپ ژله (4)

دو نوع ژله تصویری وجود دارد. در یک مدل از آن؛ عکس شخصیت‌های کارتونی با دست نقاشی می‌شود و در مدل دیگر عکس‌های مورد علاقه بر رو روی ژله ظاهر می‌گردد. مدل دوم زیباترین نوع ژله است که برای آن به دستگاه‌ها و لوازم مخصوصی نیاز است.

چاپ تصویر بر روی ژله:

روش کار این گونه است که پس از آماده شدن ژله، در جایی که اصلاً نور وجود ندارد مثل اتاق ظهور فیلم عکاسی، نور قرمز را روشن نموده، سطح روی ژله را با اسپری امولوسیون پر می‌کنند. سپس لازم است نگاتیو عکس مورد نظر را در دستگاه اگران دیسمان قرار داده و ژلهٔ امولوسیونی را در معرض نور قرار دهند. چنانچه دستگاه آگران دیسمان در دسترس نباشد می‌توان نگاتیو تصویر مورد نظر را بر روی کاغذ کالک و یا فیلم پرینت گرفت و آن را بر روی ژله قرار داد و پس از قرار دادن روی آن را نور داد. در مرحلهٔ آخر لازم است روی ژلهٔ نور داده شده را داروی ظهور زده و پس از نمایان شدن تصویر بر روی ژله، کار به اتمام می‌رسد. در این مرحله چون کار بر روی ژلهٔ خوراکی انجام می‌گیرد دیگر نباید از داروی ثبوت عکاسی بر روی سطح استفاده کرد چون این دارو سمی است. لازم به ذکر است برگه‌های در قنادی‌ها وجود دارد که می‌توان مثل عکس برگردان بر روی ژله چسبانید تا عکس عیناً منتقل شود.

نقاشی تصاویر بر روی ژله:

مواد لازم برای تهیه ژله:

 • ژله آلوئه ورا یا ژله موز یا ژله آناناس ۲ بسته.
 • قلم مو شماره صفر یا ماژیک خوراکی.
 • کاغذ A4 به تعداد لازم.
 • رنگ خوراکی به تعداد لازم.
 • آب جوش ۲ لیوان.
 • بستنی وانیلی ۲ لیوان.

طرز تهیه ژله:

 • ابتدا باید پودر ژله را با دو لیوان آبجوش مخلوط نمود.
 • باید پس از حل شدن کامل پودر آن را با ۲ لیوان بستنی شل شده مخلوط کرد.
 • لازم به ذکر است حتماً باید ژله خنک شده باشد و بعد با بستنی که در دمای محیط کمی آب شده است مخلوط گردد.
 • باید ژله را در قالب مورد نظر ریخته و در یخچال قرار داده تا کاملاً ببند.
 • هنگامی که ژله کاملاً بست، با گذاشتن در آب جوش می‌توان آن را از قالب بیرون آورد.
 • باید اجازه داد سطح آن خوب خشک شود چون سطح مرطوب طرح را خراب خواهد کرد.

اما برای نقاشی تصویر بر روی ژله، ابتدا لازم است بر اساس طرح مورد نظر، ژلهٔ پایه رو آماده کرد. بهتر هست ژلهٔ پایه به رنگ سفید و یا رنگ‌های روشن باشد درست مثل پایهٔ ژلهٔ خرده شیشه. پس از تهیه و آماده شدن ژلهٔ پایه، ابتدا باید طرح مورد نظر را بر روی کاغذ برنج، کاغذ شکری و یا کاغذ بوند (bond paper) و یا حتی روی کاغذ معمولی با مداد پیاده نمود. می‌توان طرح را از روی طرح مورد نظر نیز کپی کرد. بعد از آن لازم اسن روی طرح را با قلم سیاه خوراکی که از مغازه‌های لوازم قنادی می‌توان تهیه کرد یک بار دیگر دورگیری کرده و بعد کاغذ را بر روی ژله آرام قرار داد و کمی فشار بر روی کاغذ وارد آورد و بعد با دقت و آرام کاغذ را از روی ژله برداشت. چنانچه کاغذ برنجی و یا شکری باشد، اگر کاغذ کامل برداشته نشود مشکلی ایجاد نمی‌کند چون خوراکی است و اصلاً موقع خوردن محسوس نیست. پس از منتقل شدن طرح بر روی ژله، می‌توان آن را مطابق الگو با قلم مو و رنگ‌های خوراکی رنگ نمود.

قلم خوراکی حاوی رنگ‌های خوراکی می‌باشند که گاهی اوقات حتی رنگ‌های گیاهی دارند و برای طراحی استفاده می‌شوند. برای دورگیری طرح‌ها می‌توان به جای قلم خوراکی از قلم موهای نازک استفاده کرد، فقط باید مراقب لرزش دست بود. نکتهٔ مهم این هست که بعد از ترسیم خطوط سیاه دور نقاشی، لازم است زمانی سپری شود تا رنگ خشک گردد و بعد رنگ‌های داخل طرح زده شود.

کاغذ باند bond paper، کاغذی بسیار با کیفیت مانند کاغذ اسکناس است که می‌توان از لوازم التحریر فروشی‌ها تهیه کرد زیرا مورد استفادهٔ گرافیست‌هاست و برای کارهای گرافیکی و برای پرینترها استفاده می‌گردد. طرح مد نظر را با مداد بر روی کاغذ باند کشیده و بعد با رنگ‌های خوراکی کاغذ را رنگ آمیزی می‌کنیم. ولی باید دقت داشت که هر رنگ باید خشک شود و بعد رنگ بعدی را استفاده کرد. به این ترتیب برچسب آماده می‌گردد. در مرحلهٔ بعد باید ژله را از قالب جدا کرده و اجازه دهیم سطح آن خوب خشک شود چون سطح مرطوب طرح را خراب خواهد کرد. بعد از خشک کردن، طرح آماده شده را بر روی سطح ژله قرار داده و آرام با دست کمی فشار د و اجازه می‌دهیم به مدت 25 دقیقه تا نیم ساعت طرح روی ژله باقی بماند و بعد طرح را خیلی با دقت از روی سطح ژله جدا می‌کنیم. در این مرحله نباید به هیچ عنوان عجله کرد. چنانچه بعد از نیم ساعت هنوز طرح کامل بر روی ژله منعکس نشده باشد باز 15 دقیقهٔ دیگر مکث نموده و بعد طرح را جدا می‌کنیم. بدین ترتیب ژله آماده هست.

نکات مهم برای ژله تصویری:

 • چنانچه لازم است بر روی ژله متنی نوشته شود باید آن را برعکس نمود زیرا تصویر مثل عکس برگردان چاپ خواهد شد.
 • توصیه می‌شود اول طرح رنگ آمیزی شود و بعد دور گیری گردد.
 • چنانچه قلم مو صفر در دسترس نبود برای دورگیری می‌توان از خلال دندان استفاده کرد.
 • چنانچه بعضی از نقاط نقاشی به ژله منتقل نشد می‌توان با رنگ جاهای خالی را روی ژله پر نمود.
 • باید توجه داشت دسر نباید خیلی در معرض هوا قرار گیرد زیرا اگر سطح روی آن خشک شود ژله به کاغذ نمی‌چسبد و کنده خواهد شد.
 • می‌توان جهت رنگ آمیزی از رنگ‌های طبیعی مثل زعفران، آب لبو، نسکافه و … استفاده نمود اما باید دقت نمود که خیلی غلیظ تهیه شوند.
 • برای طرح مد نظر می‌توان از پشت کاغذ نقاشی شده استفاده کرد.

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله