چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

همه چیز درباره طراحی تراکت

24-رضا-باباجانی

طراحی تراکت کاری جالب و سرگرم کننده است چرا که در طراحی آن قیود محدود کننده و دست و پا گیر وجود ندارد و می توانید هر چقدر که دلتان می خواهد خلاقیت به خرج داده و توجه مخاطب را به خود جلب کنید. احتمالا می دانید که تراکت ها با همه تبلیغات متنی دیگر، و حتی با سایر تراکت های دیگر در رقابت شدید و تنگاتنگ هستند. اغلب تراکت ها بر روی تابلو اعلاناتی که هزاران تراکت دیگر بر روی آن نصب است، نصب می شود و همگی در صدد آن هستند که توجه رهروان و عابران را به سمت خود جلب کنند. در تراکت اجازه دارید از انواع و اقسام فونت ها و اشکال گرافیکی استفاده کنید. می توانید تا دلتان می خواهد اندازه سرتیتر و یا تصاویر را بزرگ کنید. مثلا اندازه فونت تیتر را بجای 24، 400 بگذارید! هر کار غیر مرسومی که انجام می دهید به راحتی می تواند مردم را به توقف کردن، و تماشای تراکت شما وادار کند.

 طراحی تراکت

تمرین:

دست به کار شوید و همین الان برنامه فتوشاپ را باز کرده و یک تراکت طراحی کنید. مثلا یک تراکت با موضوع پرستار بچه یا دمنوش کیسه ای. سعی کنید یک بخش از طرح را بزرگ و مهم جلوه دهید. مثلا یک عکس بزرگ از یک بچه بچسبانید وسط صفحه. یا دمنوش کیسه ای را به عنوان قاب صفحه در نظر بگیرید و متن را داخل آن بنویسید. یا اصلا می توانید یک متن با سایز فونت 14 در وسط و یک تکه متن کوتاه در پایین تراکت بگذارید و مابقی صفحه را خالی گذاشته و یک رنگ متناسب برای پس زمینه انتخاب کنید. در واقع هر چیز غیر متداول و غیر عادی می تواند مردم را به توقف وا دارد.

مراکز تخصصی چاپ مثل پرینت ایکس ، براحتی به شما امکان چاپ انواع مختلف تراکت رنگی بر روی کاغذ های گلاسه و تحریر را می دهند.

برای خلاقیت بیشتردر طراحی تراکت :

  • از یک تیتر بزرگ یا تصویر بزرگ استفاده کنید.
  • یک تایپوگرافی یزرگ و جذاب در وسط صفحه قرار دهید.
  • متن را در چند ستون کنار هم قرار دهید.
  • یک عکس یا کلیپ آرت را به صورت عمودی و دراز ببرید و در سمت چپ صفحه بگذارید و متن ها را سمت راست قرار دهید.(یا برعکس)

اشکالی ندارد اگر در بدنه تراکت از فونت کوچک استفاده کنید. اگر در وهله اول توجه مخاطب را به خود جلب کرده باشید او نیز برای خواندن متن های کوچک به خود زحمت خواهد داد.

نکات مهم در طراحی تراکت

بزرگترین مشکل طراحان تازه کار در طراحی تراکت، کم بودن کنتراست  و نحوه ارائه اطلاعاتی است که هیچ سلسله مراتبی ندارند. یعنی، تمایل زیادی به بزرگنمایی تمام عناصر موجود در صفحه داشتن، به هدف جذب توجه مخاطب. اما دقت کنید، اگر همه چیز در صفحه بزرگ باشد دیگر توجه مردم به چیزی جلب نخواهد شد. یک نقطه کانونی در صفحه در نظر بگیرید و سعی کنید بزرگنمایی ها را در آن قسمت ایجاد کنید. حواستان به کنتراست نیز باشد. همیشه رنگ زمینه ای انتخاب کنید که سایر عناصر موجود در صفحه را برجسته و پر رنگ جلوه دهد.

کنتراست رنگ

البته مکانی که قرار است تراکت در آن جای گیرد تاثیر زیادی بر روی طراحی شما خواهد داشت. به عنوان مثال اگر قرار است تراکت به صندوق پستی افراد فرستاده شود، اجازه دارید جزئیات بیشتری در آن قرار دهید. اما اگر قرار است جلوی یک کیوسک روزنامه فروشی و یا روی درب مغازه و یا تابلو اعلانات خیابان قرار گیرد بهتر است مفهوم اصلی تراکت به سادگی قابل خواندن و قابل مشاهده باشد تا مردمی که از کنار آن می گذرند بتوانند در یک چشم بر هم زدن مضمون اصلی تراکت را دریابند.

یک نقطه کانونی در نظر بگیرید.

نقطه کانونی

یک عنصر بزرگ و جالب و پرمایه را در نقطه کانونی که برای تراکت در نظر گرفتید قرار دهید. اگر بتوانید تنها با همان عنصر توجه دیگران را جلب کنید، مطمئن باشید مابقی متن نیز توسط آنها خوانده خواهد شد.

از چه عنوان فرعی ای استفاده کنم؟

از عنوان فرعی متمایز کننده و قدرتمند (چه در ظاهر، و چه در معنا) استفاده کنید تا وقتی افراد می خواهند به طور روزنامه وار مطالب تراکت را مرور کنند بتوانند به سرعت پیام شما را دریافت کنند. اگر عناوین فرعی به دلشان نچسبد، به احتمال زیاد متن بدنه را نمی خوانند. اگر کلا از هیچ سرتیتر و عنوان فرعی ای استفاده نکنید، افراد مجبورند کل متن را بخوانند تا از موضوع تراکت با خبر شوند که همچین اتفاقی نخواهد افتاد و تراکت شما بجای خوانده شدن، مستقیم وارد سطل زباله خواهد شد.

هم تراز بودم متن (Aligning)

به خاطر داشته باشید، همیشه از یک align برای متن خود استفاده کنید! گذاشتن سرتیتر در مرکز و متن بدنه در سمت راست، تراکت شما را از نظم خارج می کند و جلوه خوبی ندارد. حتی بهتر است همه عناصر را یکدست در مرکز قرار ندهید. پیشنهاد ما این است که همیشه از تراز راست (در زبان فارسی) استفاده کنید.

فیلم آموزش سریع طراحی یک تراکت

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله