چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

دوره رایگان عکاسی دیجیتال (آنلاین) : کورس کامل

دوربین bridge

فصل اول: انواع دوربین

تقویت مهارت عکاسی به این است که بتوانید کنترل کامل دوربین خود را بدست بگیرید. اکثر گوشی های هوشمند و دوربین های جیبی شما را  از برخی امکانات عکاسی مثل قابلیت تنظیم نور محروم می کنند. برای اینکه بهترین بهره را از این دوره رایگان عکاسی دیجیتال ببرید بهتر است از دوربین bridge یا از دوربین هایی با قابلیت تعویض لنز استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که از دوربین هایی که قابلیت تعویض لنز دارند (که به اصطلاح به آنها دوربین های system می گویند) استفاده کنید چرا که همانطور که از نام آنها مشخص است می توانید برای اهداف و کارهای مختلف از لنز های متفاوتی استفاده کنید. حتی می توانید با افزودن ابزارها و امکانات مختلف مثل قلاش، قابلیت های دوربینتان را ارتقا دهید.

دوربین bridge

دوربین bridge

دوربینهای با قابلیت تعویض لنز به دو دسته تقسیم می شوند:

1. دوربین دیجیتال تک لنزی بازتابی (DSLR = digital single lens reflex)

2. دوربین بدون آینه (mirrorless)

مطالعه بیشتر : DSLR یا Mirrorless کدام دوربین عکاسی بهتر است؟

مقایسه دوربین ها

دوربین DSLR و دوربین بدون آینه

دوربین DSLR و دوربین بدون آینه

ابزارهای لازم برای گذراندن این دوره:

من از خرید ابزار و لوازم جانبی برای دوربینم خیلی لذت می برم و هیجان زده می شوم. برخی ابزارها نسبت به برخی دیگر کاربردی ترند ولی در کل پیشنهاد می شود برای گذراندن این دوره ابزارهای زیر را خریداری نمایید:

  • کیت لنز
  • لنز زوم واید
  • لنز زوم telephoto
  • سه پایه
  • ریموت کنترل دوربین
  • فیلتر دوربین
  • نرم افزار فتوشاپ
  • مموری کارت
  • فلاش

 

دوربین چگونه تصاویر را ثبت می کند؟

درون هر دوربین دیجیتال یک سطح حساس به نور قرار دارد که به آن سنسور دیجیتالی می گویند. وقتی دکمه “شاتر” یا گرفتن عکس را فشار می دهید، آن سنسور دقیقا همان میزان نوری را که به آن تابانده می شود ثبت و ذخیره می کند. بعدا این اطلاعات به داده ای می شود که قرار است عکس دیجیتالی را تشکیل دهد.

دیدن نور

نور دوربین عکاسی

نور یا مستقیم به دوربین می رسد(مستقیما از طریق منبع نور) که به آن نور تابشی (incident light) می گویند، یا اینکه قبل از رسیدن به دوربین از طریق اشیا منعکس می شود که به آن نور بازتابی (reflected light) می‌گویند. (در تصویر فوق، 1 نور تابشی و 2 نور بازتابی است)

برای مطالعه: تفاوت نور تابشی با نور بازتابی

نوردهی یک عکس

یک سنسور دیجیتالی با میلیون ها حفره های میکروسکوپی پوشانده شده است که به آنها فتوسایت (photosite) می گویند. وقتی در معرض نور قرار می‌گیرد ذرات نور(فوتون ها) به درون فتوسایت ها می‌افتند. وقتی نوردهی به پایان می‌رسد، دوربین دقیقا تعداد فوتون ها را در هر فتوسایت می‌شمارد و از این اطلاعات برای ساخت عکس استفاده می‌کند. قسمت های تاریک عکس، همان قسمت‌هایی هستند که در آن فوتونهای کمتری توسط فتوسایت ها دریافت شده است. نواحی روشن تر، قسمت‌هایی هستند که در آن فوتون‌های بیشتری ضبط شده است.

نوردهی عکس

تبدیل نور

برای ایجاد یک تصویر شارپ (شفاف)، نور باید مستقیما بر روی سنسور فوکوس شده باشد. و این کار به وسیله یک سیستم نوری شیشه‌ای (یا پلاستیکی) به نام “لنز” صورت می‌گیرد. میزان نوری که به سنسور می‌رسد به وسیله دو مکانیزم فیزیکی کنترل می‌شود. اولین مکانیزم، وجود یک عنبیه درون لنز است که به آن دیافراگم(روزنه) می‌گویند. دومین مکانیزم، یک پرده مکانیکی به نام “شاتر” است که مستقیما در مقابل سنسور قرار دارد. این دو کنترل، به مثابه شیر آب عمل می‌کنند که به شما اجازه می‌دهند جریان فوتون‌هایی که به سنسور می‌رسد را ببندید(قطع کنید) یا باز کنید. وقتی دکمه شاتر را فشار می‌دهید، شاتر باز می‌شود تا سنسور را آشکار کند، و برای مدت زمانی باز می‌ماند که به آن زمان “سرعت شاتر” می‌گویند، و بعد بسته می‌شود. دوربین نور را آنالیز می‌کند و تصویری ایجاد می‌کند که در کارت حافظه ذخیره می‌شود.

شاتر دوربین

 

 

ترفند برای حرفه ای ها

اگر هیچ فوتونی توسط فتوسایت دریافت نشود، آن نواحی در عکس نهایی سیاه خواهد شد و به این حالت  نوردهی نا کافی یا underexposed می گویند.

مشاهده عکس با نوردهی ناکافی

ترفند برای حرفه ای ها

اگر فتوسایت‌ها به اندازه ظرفیتشان پر شوند، ناحیه ثبت شده در عکس سفید خواهد شد و به آن نوردهی بیش از حد یا overexposed می‌گویند.

مشاهده عکس بیش از حد نوردهی شده

برای مشاهده تفاوت بین حالت نوردهی ناکافی، و حالت نوردهی بیش از حد (overexposed) این عکس را ببینید.

رنگ

یک فتوسایت به خودی خود فقط سطوح روشنایی را ثبت و ضبط می کند. برای ثبت و ضبط رنگ، یک فیلتر رنگی (قرمز، سبز یا آبی) بر روی هر فتوسایت قرار داده می شود. این فیلترگذاری، رنگ هایی از نور را که مشابه فیلتر نیستند بلوکه می کند. دوربین یک دسته فتوسایت قرمز، دو دسته فتوسایت سبز و یک دسته فتوسایت آبی را با هم ترکیب می کند تا یک پیکسل در تصویر نهایی ساخته شود.

ثبت رنگ توسط دوربین ثبت رنگ توسط دوربین

پروفایل رنگی RBG

قرمز، سبز و زرد رنگ های اصلی هستند. با ترکیب مقادیر مختلف قرمز، سبز و زرد ،تمام طیفی رنگی که چشم انسان می بیند را می توان ساخت. در یک تصویر دیجیتالی، مقادیر نسبی قرمز، سبز و آبی به وسیله 3 عدد نمایش داده می شود(به صورت (Red,Green,Blue) ). محدوده آن از 0 شروع می شود(0 نشان دهنده عدم وجود رنگ است) و در 255 ختم می شود(که نشان دهنده بیشترین شدت رنگ است)

مثال

1- ترکیب قرمز و سبز با بیشترین شدت(یعنی 255)، رنگ زرد را تولید می کند.ترکیب رنگ ها

2- ترکیب سبز و آبی، فیروزه ای را تولید می کند.

3- ترکیب قرمز و آبی، ارغوانی را تولید می کند.

4- ترکیب تمام رنگها سفید را تولید می کند.

5- مشکی از ترکیب سه صفر برای تمام رنگ ها به وجود می آید.

مثلا کد RGB رنگ آبی (0,0,255) است.

آناتومی یک دوربین

دوربین های دیجیتالی مدرن نسبت به دوربین های مبتنی بر فیلم بسیار پیچیده ترند. یک دوربین دیجیتال اساسا یک کامپیوتر است که منحصرا برای گرفتن عکس ساخته شده است. که موجب می شود دکمه ها و آپشن های زیادی عمکرد دوربین را کنترل کنند که البته در دوربین های مختلف متفاوت است. خوشبختانه، اگر بتوانید کار کردن با یک دوربین را بخوبی فرا بگیرید، آشنا شدن با زیر و بم سایر دوربین ها کاری ساده خواهد بود مخصوصا اگر از یک برند استفاده کنید.

آناتومی یک دوربین - ویوی جلو

پشت دوربینقسمت بالای دوربین بیس دوربین

ترفند برای حرفه ای ها

تمرین موجب تکامل می شود. استفاده مداوم از دوربین به شما کمک می کند بتوانید بدون فکر کردن دکمه های دوربین را پیدا کرده و از آنها استفاده کنید.

practice makes perfect

ترفند برای حرفه ای ها

اغلب دوربین ها به شما اجازه می دهند یک رینج (range) از تنظیمات عکس برداری را انتخاب و ذخیره کنید. این یک روش مفید برای شخصی سازی دوربین مطابق استایل عکس برداری شما است.

نحوه نگه داشتن دوربین

برداشتن یک دوربین، فشردن دکمه شاتر و عکس انداختن کاری ساده است. اما چیزی که ساده نیست، گرفتن یک عکس خوب است، عکسی که با افتخار در دستانتان بگیرید و به دیگران نشان دهید. خیلی از عوامل بر خوب یا بد شدن یک عکس تاثیر می گذارند. یکی از این عوامل نحوه نگه داشتن دوربین است. اگر از این موضوع سرسری رد شوید و حین عکس برداری دوربین را بدون قاعده و اسلوب خاصی در دستتان بگیرید، عکس هایتان ناامیدکننده خواهد بود هر چند موضوع جالب و جذابی باشد.  تکنیک خوب، شانس شما را در گرفتن یک عکس مناسب افزایش می دهد.

نحوه نگه داشتن دوربین

ترفند برای حرفه ای ها

تکیه دادن به دیوار به شما کمک می کند بتوانید دوربین را ثابت نگه دارید و بدون لرزش دست عکس برداری کنید.

ترفند برای حرفه ای ها

همه منظره یاب های نوری 100 درصد صحنه ای که در حال عکس برداری از آن هستید را نشان نمی دهد.

منظره یاب و صفحه نمایش LCD

استفاده از منظره یاب در مقایسه با صفحه نمایش LCD چندین مزیت دارد.

وقتی از داخل منظره یاب (شماره 1 در تصویر زیر) به صحنه نگاه می کنید در واقع دوربین را در برابر صورت خود گرفته اید. این باعث می شود هنگام عکس گرفتن دوربین ثابت باشد و حواس شما بر روی شاتی که می خواهید بگیرید متمرکز شود.

با این حال صفحه نمایش نیز مزیت های خودش را دارد (شماره 2 در تصویر زیر). می توانید هنگام ویوی زنده، به راحتی زوم کنید و فوکوس را تنظیم کنید. حتی میتوانید پیش نمایش افکتهایی که اعمال می کنید را ببینید مثلا وایت بالانس (white balance). دوربین را روی سه پایه قرار دهید تا ترکیب بندی(کامپوزیشن) تصویر شما با لرزش و حرکت دوربین به هم نخورد.

منظره یاب و LCD

بایدها

3. هنگام ترکیب بندی(کامپوزیشن) به گوشه های منظره یاب یا LCD نیز دقت کنید و فقط حواستان به مرکز نباشد.

4. آیکون ها و اطلاعات اضافی روی صفحه نمایش را به طور موقت غیرفعال کنید، شاید جزئیات کلیدی منظره زیر این آیکونها مخفی شده باشد!

5. در صورت لزوم اصلاح بینایی (eyesight correction) را بر روی منظره یاب فعال کنید.

6. روشنایی مناسب را برای LCD تنظیم کنید.

نبایدها

7. از آیکون روی LCD به عنوان راهنمای تنظیم نور استفاده نکنید.

8. چک کردن فوکوس مناسب دوربین را فراموش نکنید.

9. از روشن نگاه داشتن غیرضروری LCD خودداری کنید. خاموش کردن به موقع آن موجب صرفه جویی در باتری می شود.

لوازم جانبی مفید

یکی از جذابیت های داشتن دوربین سیستمی (system camera) این است که لوازم جانبی مختلفی برای آن درنظر گرفته شده و به وسیله آنها می توانید قابلیت های دوربین را ارتقا بدهید. اینکه چه لوازم جانبی ای برای دوربینتان نیاز دارید به استایل عکاسی تان برمی گردد. کلید اصلی انتخاب لوازم جانبی برای دوربین این است که با خودتان صادق باشید. فقط لوازم جانبی بخرید که یا زندگی عکاسانه تان را راحت تر می کند و یا موجب بهبود و ارتقای کیفیت عکاسی تان می شود.

سه پایه

سه پایه دوربین را ثابت نگه می دارد تا حین تنظیم نوردهی و عکس گرفتن، حرکت نکند. ارتفاع سه پایه با کم و زیاد کردن طول پایه های آن تنظیم می شود. معمولا یک ستون میانی هم وجود دارد تا بتوانید ارتفاع را باز هم بیشتر کنید. سه پایه ها به دو صورت “فقط پایه” و “پایه به همراه راس” عرضه می شوند. خرید پایه و بعد راس آن، کمی هزینه بر است اما انعطاف پذیری بیشتری دارد و می توانید طبق نیازتان هرطور می خواهید آن دو را میکس کنید. دو نوع اصلی راس، 1- “سه راه(یا در اصطلاح به آن عمودگر-افق گر می گویند)” و 2- توپی (گوی یا کروی).

راس توپی

راس توپی

راس سه راه

راس سه راه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

راس سه راه:

جهت گیری دوربین با تغییر سر یکی از آن سه راه ها و بعد قفل کردن اهرم ها عوض می شود.

مزایا:

1. نیاز است در یک زمان فقط یک محور تنظیم شود.

2. ارزان

معایب: نسبتا حجیم

راس توپی:

جهت گیری دوربین با شل کردن مفصل کروی شکل آن تنظیم می شود.

مزایا:

1.سایز کوچک و کم وزن

2. نرخ وزن به قدرت آن بالا است.

معایب: رسیدن به حالت مناسب کمی دشوار است.

ترفند برای حرفه ای ها

عکاسان معمولا یک فیلتر ماوراء بنفش (UV) یا اسکای لایت (skylight) به لنز دوربینشان وصل می کنند. این کار نوردهی را تحت تاثیر قرار نمی دهد و شیشه لنز را از آسیب های احتمالی حفظ می کند.

ترفند برای حرفه ای ها

ستون میانی سه پایه به شما کمک می کند ارتفاع قرارگیری دوربین را بیشتر کنید (نسبت به حالتی که فقط از سه پایه استفاده می شود.) گرچه بیشتر کردن طول ستون میانی ممکن است سه پایه را کمی بی ثبات کند.

ریموت کنترل

ریموت کنترل دوربین به شما اجازه می دهد بدون نیاز به فشردن دکمه شاتر دوربین، عکس بگیرید، تا وقتی دوربین بر روی سه پایه نصب است به طور اتفاقی حین عکس برداری به زمین نیفتد. ریموت کنترل مادون قرمز بی سیم هستند اما محدوده کوتاهی دارند. ریموت کنترل های سیمی به یک سوکت مخصوص بر روی دوربین نصب می شوند و اغلب برای بازکردن قفل شاتر یک دکمه دارند.

فیلتر

فیلترها ورقه های پلاستیکی، رزین نوری یا شیشه ای هستند که وقتی به جلوی لنز دوربین نصب می شوند، نور ورودی به لنز را تنظیم میکنند. نحوه تنظیم نور به فیلتر بستگی دارد.

برخی از انواع فیلترها رنگ را به نور اضافه می کنند و بنابراین رنگ به تصویر نهایی اضافه می شود. به طور مثال فیلتر های “warm-up” به یک تصویر رنگ “زرد-نارنجی” اضافه می کنند.

انواع دیگر فیلترها برای کاهش میزان نور ورودی به دوربین استفاده می شود. به این فیلترها، فیلترهای تراکم خنثی (Neutral Density) می گویند.

فیلترها به دو فرم خریداری می شوند: 1- Screw-in یا 2- نگهدارنده فیلتر

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله