چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

چاپ عکس روی تی شرت  

چاپ تیشرت (5)

در میان خدمات چاپی در حیطه چاپ حرارتی یا سابلیمیشن ، بعد از چاپ بر روی لیوان سفید ، چاپ بر روی تی شرت از پرفروش ترین و پرطرفدار ترین هاست . اکثر تی شرت های مورد استفاده در این نوع چاپ به رنگ سفید بوده که دارای 60 تا 70 درصد نخ پلی استر و بین 30 تا 40 درصد نخ پنبه هستند . هرچه درصد پلی استر تی شرت بیشتر باشد کیفیت چاپ بر روی آن بهتر بوده و برای استفاده در چاپ مناسب تر است . چنانچه تی شرت مد نظر فقط از نخ پنبه تشکیل شده باشد یعنی تی شرت 100% پنبه ای باشد امکان چاپ سابلیمیشن بصورت مستقیم بر روی آن میسر نیست .  گفتنی است از آنجایی که در تکنولوژی چاپ سابلیمیشن رنگ سفید وجود ندارد امکان چاپ مستقیم بر روی تی شرت های مشکی یا تی شرت های تیره رنگ ممکن نیست و به ناچار باید از کاغذ های لیبلی یا پشت برچسب دار استفاده نمود . خوب است بدانید دمای چاپ بر روی تی شرت های سفید 180 درجه سانتیگراد و به مدت 1 دقیقه می باشد . بدلیل موجود نبودن رنگ سفید در تکنولوژی سابلیمیشن ، برای تی شرت های مشکی فقط امکان چاپ لیبلی دارند یعنی ابتدا باید طرح مد نظر بر روی لیبل های مخصوص چاپ ، به صورت Mirror چاپ شده و بعد از خشک شدن جوهر بر روی این کاغذ ها ، پوشش کاغذی محافظ پشت طرح چاپ شده جدا شود . سپس باید کاغذ چاپ شده بر روی تی شرت قرار داده شود و به مدت 10 ثانیه در دمای 180 درجه سانتیگراد زیر پرس قرار گیرد.

از آنجایی که تی شرت های تمام پنبه ای سفید و یا رنگی نخ پلی استر ندارند ، پس در آنها امکان چاپ مستقیم به روش سابلیمیشن نیز وجود ندارند . بدین ترتیب باید همانند تی شرت های مشکی چاپ بر روی آنها به روش لیبلی انجام گیرد.

نکات مورد توجه برای چاپ بر روی تی شرت :

 • بر روی تی شرت های سفید اسپان ، دمای چاپ مستفیم 180 درجه سانتیگراد و به مدت 1 دقیقه در پرس های تخت است .
 • بر روی تی شرت های مشکی دمای چاپ لیبلی 180 درجه سانتیگراد به مدت 10 ثانیه می باشد .
 • تمام سطح تی شرت های سفید اسپان قابلیت چاپ دارند .
 • با اندازه کاغذ لیبل ، بر روی تی شرت های مشکی می توان محیط چاپ را انتخاب نمود . در بازار کاغذ های لیبل دار در سایز های 20 در 30 و 30 در 40 سانتیمتر موجود هستند .
 • از آنجایی که کاغذ های کره ای یا آلمانی لول می شوند و با هد پرینتر برخورد می کنند لبه های کاغذ رنگی می گردد . بنابراین لازم است پیش از شروع ، کاغذ چاپ در هر 4 طرف کاغذ 2 تا 3 میلیمتر کوتاه شود تا خط مشکی دور تا دور طرح چاپ نشود .
 • در صورت استفاده از کاغذ کره ای یا آلمانی لازم است مدت زمان 2 یا 3 دقیقه وقفه ایجاد شود تا جوهر چاپ کاملا خشک شود . چنانچه این مورد رعایت نگردد در هنگام تماس انگشتان بر روی جوهر خیس , اثر انگشتان نیز بر روی عکس چاپ می شود .
 • استفاده از چسب نسوز در چاپ مستقیم بر روی تی شرت های اسپان نیاز نیست .
 • ایجاد دوبینی در چاپ نشان دهنده جا به جا شئن کاغذ طی چاپ است .
 • در صورت کم بودن فشار پرس تخت ، هاله ای در طرح چاپ می گردد . پس لازم است در هنگام بستن پرس دقت شود که با کمی فشار بسته شود .
 • لازم است در چاپ برچسب های لیبلی ، پس از خشک شدن کامل لیبل ، حتما از کاغذ نسوز در هنگام پرس کردن لیبل استفاده شود .
 • به جای لیبل در چاپ تی شرت های مشکی یا تمام پنبه ای می توان از ساتن های پشت برچسب دار استفاده کرد . پروسه چاپ بر روی آنها دقیقا همانند تی شرت های سفید می باشد .
 • در چاپ بر روی تی شرت های سفید و ساتن های پشت برچسب دار ، نباید Mirror کردن یا برعکس کردن تصویر فراموش گردد.

آموزش چاپ عکس روی تی شرت سفید با پرس تخت :

در چاپ عکس بر روی تی شرت های سفید لازم است پس از طراحی تصویر مد نظر در اندازه A3 یا A4 ، Mirror ( برعکس کردن تصویر ) و چاپ انجام گیرد .  کافیست پس از خشک شدن جوهر ، کاغذ را بر روی تی شرت قرار داده و دمای پرس را روی 180 درجه سانتیگراد تنظیم و زمان را بر روی 60 ثانیه تنظیم نمود . به استفاده از چسب نسوز در چاپ تی شرت های سفید نیازی نیست.

آموزش چاپ لیبلی روی تی شرت مشکی یا پنبه ای با پرس تخت :

بدلیل موجود نبودن رنگ سفید در چاپ سابلیمیشن ، امکان چاپ بصورت مستقیم بر روی تی شرت های مشکی میسر نیست و باید طرح دلخواه بر روی برچسب های لیبلی یا ساتن های پشت برچسب دار چاپ شود . نحوه چاپ بر روی کاغذ های لیبلی اینگونه است که پس از چاپ کردن طرح و Mirror آن , کاغذ محافظ پشت طرح جدا شده و لیبل بر روی سطح تی شرت مشکی قرار می گیرد . از کاغذ نسوز به منظورعدم پخش شدن جوهر بر روی سطح گلاسه استفاده می شود . دمای پرس بر روی 180 درجه سانتیگراد و زمان 10 ثانیه تنظیم می گردد . سپس پرس باز می گردد و کاغذ نسوز به آرامی را از سطح لیبل جدا می شود.

آموزش چاپ روی تی شرت مشکی یا پنبه ای با استفاده از مدیای حرارتی یا لیبل حرارتی

یکی دیگر از راه های چاپ بر روی تی شرت های مشکی یا تی شرت های پنبه ای رنگی ، « چاپ مدیا » یا چاپ با استفاده از مدیاهای حرارتی یا واینال های حرارتی می باشد .  در بازار ایران ، واینال های حرارتی بصورت تک رنگ در رنگ های متنوع وجود دارد . قیمت این مدیا ها متری 90 هزار تومان است که به نظر می رسد استفاده از این مدیاها بصرفه نیست زیرا هنگام برش ، درصد بالایی از آن اتلاف می گردد . لازم است برای برش مدیا های حرارتی از دستگاه های برش یا همان کاتر پلاتر استفاده شود  .

گفتنی است از کاتر پلاتر برای برش مدیاهای حرارتی و طرح های خطی استفاده می شود . مثل شماره های پشت تی شرت ها یا سویشرت های ورزشی که با استفاده از دستگاه کاتر پلاتر برش می خورد . با استفاده از نرم افزار Corel یا Adobe Illustartor می بایست طرح مورد نظر آماده برش گردد . قابل به ذکر است انجام این کار برای طرح های ساده زیاد وقت گیر نیست . در مرحله بعد این نرم افزار دستور برش را به دستگاه کاتر داده  و کاتر طرح مد نظر را بر روی واینال برش داده و بر روی تی شرت قرار می دهد . دمای مورد نیاز برای پرس مدیا حرارتی 180 درجه سانتیگراد و به مدت 10 تا 20 ثانیه می باشد .  پس از آن باید اجازه داد که واینال به مدت 10 تا 30 ثانیه سرد شود تا پوسته و پوشش رویی از آن جدا گردد .

آموزش چاپ دو رو بر روی تی شرت :

گاهی اوقات در هنگام چاپ در دو طرف تی شرت مشکلاتی ایجاد می گردد .  از جمله این مشکلات ، ترنسفر دوباره رنگ از طرح چاپ روی یک طرف تی شرت بر روی سیلیکون کف پرس می باشد . این مشکل زمانی رخ می دهد که تی شرت برای چاپ طرف دیگرش پشت و رو می گردد . علت آن است که زمانی که طرح چاپ شده بر روی کف پرس قرار می گیرد بخشی از جوهر طرح چاپ شده ، به سیلیکون منتقل شده و برای چاپ بعدی ، تی شرت توسط جوهر روی سیلیکون رنگی و خراب می گردد.

جهت جلوگیری از آن می توان از کاغذ نسوز یا فویل آلومینیوم بر روی کف پرس استفاده نمود . گفتنی است فویل آلومینیومی بصرفه و ارزان تر می باشد و رنگ و جوهر را به خود نمی گیرد و پس نمی دهد . البته گفتنی است فویل پس از کمی استفاده چروک شده و کمی نامسطح گردد که می توان این مشکل را براحتی برطرف کرد . کافیست جهت جلوگیری از پخش شدن رنگ و ایجاد دوبینی طرح چاپ شده بر روی تی شرت ، سطح رویی پرس که یک سیلیکون لاستیکی می باشد را با فویل آلومینیومی پوشاند . در کل می تواند گفت بهترین راه برای جلوگیری از انتقال دوباره رنگ بر روی تی شرت ، استفاده از کاغذ نسوز یا همان پارچه نسوز بر روی کف پرس می باشد . یعنی باید پارچه نسوز را بر روی کف پرس قرار داده و طرف اول تی شرت را چاپ نمود و بعد تی شرت را پشت و رو نموده و طرف دیگر آن را چاپ کرد .  لازم است برای چاپ تی شرت دوم , پارچه نسوز کف پرس را پشت و رو نموده و طرف اول تی شرت دوم و بعد طرف دوم تی شرت را چاپ کرد . روال کار برای تی شرت های بعدی نیز به همین حالت خواهد بود.

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله