چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

فلسفه انتخاب سایز برگه های A3 , A4 و .. چیست؟

اندازه کاغذهای سری A چگونه مشخص می شود؟

اندازه کاغذهای سری A چگونه مشخص می شود؟

سری A برگه ها به گونه ای طراحی شده اند که وقتی آنها را نصف می کنید، دو برگه با سایز کوچکتر خواهید داشت و نسبت عرض و ارتفاع هر سایز نیز متناسب با سایز های دیگر خواهد بود. کافیست مقداری از ریاضی استفاده کنیم تا به این نتیجه برسیم که باید عرض و ارتفاع کاغذ را با نسبت مربع 2 : 1 یا 1.414:1 در نظر بگیریم.

بعد از اینکه نسبت عرض و ارتفاع را انتخاب کردیم حال باید در مورد اندازه دقیق صفحه تصمیم گیری کنیم. در مورد سری A کاغذها، A0 دقیقا 1 متر مربع است که معادل می شود با عرض 84.1 سانتی متر و ارتفاع 118.9 سانتی متر. ارتفاع کاغذ A1 برابراست با عرض کاغذ A0 که برابراست با 84.1 سانتی متر و عرض آن نیز برابر 84.1cm / sqrt (2) = 59.5cm خواهد بود. که اگر دقت کنید نصف ارتفاع کاغذ A0 یعنی 118.9 سانتی متر است. همه این روابط برای همه کاغذهای سری A _ تا A10 _ برقرار است.

اندازه کاغذهای سری A
از میان تمام کاغذ های سری A، کاغذ A4 تنها کاغذی است که به اندازه سنتی نامه هایی که در قدیم ردوبدل می شد نزدیک تر است و به همین خاطر است که در همه جای دنیا (به جز امریکا) به سایز استاندارد کاغذ تبدیل شده است. یکی از دستاورد های این قضیه این است که با تا کردن یک کاغذ سری A می توان یک کتابچه با یک درجه سایز کوچکتر تهیه کرد. مثلا با تا کردن کاغذ A3 می توان یک کتابچه با سایز A4 تهیه کرد. دستاورد جالب دیگر این است که محاسبه وزن یک تک برگه آسان می شود. یک کاغذ فتوکپی استاندارد معمولا 80gsm (گرم در هر متر مربع) است بنابراین یک کاغذ A0 (چون 1 متر مربع است) 80 گرم وزن دارد. یک کاغذ A1، چهل گرم وزن دارد. کاغذ A2 بیست گرم، کاغذ A3، ده گرم و کاغذ A4 پنج گرم وزن دارد.

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله