چاپ CD , چاپ سی دی,چاپ دی وی دی, چاپ و رایت و تکثیر,قفل گذاری سی دی ,چاپ کارت ویزیت فوری

چرا چاپ مهم است؟

چرا جاپ مهم است

اگر می خواهید پاسخ سوال “چرا چاپ مهم است؟” را بدانید کافی است نگاهی به اطراف خود بیندازید. زندگی ما با چاپ پیوند یافته است به قدری که دیگر برایمان عادی شده است. درواقع اگر به خاطر اختراع ماشین چاپ نبود الان نمی توانستید چیزی که نوشته ام را بخوانید. باور ندارید؟ ادامه مطلب را بخوانید.

توسعه صنعت چاپ

چاپ یکی از نشانه های تمدن ماست، مثل اختراع زبان، استاندارد سازی الفبا و تولید کاغذ. قبل از اینکه یوهانس گوتنبرگ ماشین چاپ را اختراع کند، گسترش محتوای موجود در کتاب ها کاری طاقت فرسا و خسته کننده بود. کتاب ها باید با دست نوشته می شدند. کپی کردن یک کتاب روزها طول می کشید و بسیار ملال آور بود. جایگزین نوشتن با دست، چاپ نقش چوبی بود. در این نوع چاپ برای هر صفحه  یک قطعه از چوب با یک الگوی برجسته حکاکی می شود و بعد به جوهر آغشته و بر روی سطح کاغذ فشار داده می شود. اگر نیاز به تغییر بخشی از متن احساس میشد باید چوب را از نو حکاکی کرد.

 

ماشین چاپ یوهانز گوتنبرگ از این تکنولوژی نشات گرفته است. او ماشین چاپ خود را در سال 1440 اختراع کرد. اختراع او شامل یک الگوی متحرک بود که چاپگر ها می توانستند حروف و علامت ها را به دلخواه خود بچینند. چاپگرها می توانستند از همان حروف و علائم برای نسخه چاپی نیز استفاده کنند تا هزینه چاپ کاهش یابد.

چاپ و ارتباطات جمعی

تا سال 1500 اختراع گوتنبرگ در سرتاسر اروپا گسترش یافت و این عصر جدیدی از ارتباطات جمعی را به دنیا معرفی کرد. این حرکت به دلیل ارائه روش جدیدی برای اشاعه اطلاعات، به تدریج ساختار جامعه را تغییر داد. به طور مثال گوتنبرگ اولین نسخه چاپ شده انجیل را در سال 1455 چاپ کرد و این باعث شد انجیل که تا آن سال فقط در اختیار راهبان و دانشمندان بود در اختیار عموم مردم قرار گیرد.

چرا جاپ مهم است

جریان نامحدود اطلاعات از مرزهای کشوری و طبقه ای فراتر رفت. چاپ باعث شد سواد مردم طبقه های پایین تر افزایش پیدا کند. دیگر دانش در انحصار مسئولین نخبه و مذهبی قرار نداشت. ایده ها دیگر به روابط معلمی- دانش آموزی محدود نمی شد. چاپ باعث پرورش ایده هایی شد که مخالف جریان اصلی تفکرات بود. چاپ نقش کلیدی در اصطلاحات پروتستانی داشت. چاپ همچنین به انتشار ایده های علمی مخالف عقاید کلیسا کمک بسیاری کرد.

 

نوآوری ها در تکنولوژی چاپ

از آن زمان به بعد نوآوری های فراوانی در صنعت جاپ رخ داده است. در دهه 80، توسعه مداوم رول کاغذ، اثربخشی چاپ را افزایش داده است. این موجب افزایش رسانه چاپ در گردش شد مخصوصا چاپ روزنامه ها و جزوات. که این خود موجب توسعه روزنامه های ارزان قیمت، مجلات، کارت پستالها، بروشورها و سایر ابزارهای تبلیغاتی شد. برای علاقه مندان به خطاطی نیز، صنعت چاپ موجب توسعه فونت های مختلفی شد. اغلب فونت هایی که امروزه استفاده می شود حاصل اختراعات قرن 18 است. الگوهای متحرک تکنولوژی چاپ مبنای ماشین تحریر بود که به نوبه خود منجر به توسعه نرم افزارهای پردازش کلمه و چاپ کامپیوتری شد.

چرا جاپ مهم است

سنجیدن تاثیر چاپ بر روی فرهنگ و جامعه کاری دشوار است. امیدواریم، دلائلی که در بالا ذکر کردیم به سوال “چرا چاپ مهم است” پاسخ دهد. به همین خاطر اگر کسی از شما همین سوال را بپرسد امیدواریم به او بگویید “چرا؟ چون چاپ دنیا را تغییر داد!”

 

 

 

 

۰ نظر

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آتلیه بارداری آتلیه بارداري اجاره آپارتمان مبله